Web Tasarım

 • Merhaba,

  Bu günkü blog yazımızın konusu iyi bir web tasarımı nasıl yapılır?

  Evet, internette bu konuyu araştırdığınızda binlerce sonuç çıkmaktadır. Peki yeni bir iş kurduk ve bu dünyanın içerisinde biz de yer almak istiyoruz. Ne yaparız? Hangi aşamalarda doğru kriterlerde hazırlanmış bir web sitesine ulaşabiliriz?

  Öncesinde iyi bir web sitesine sahip olmak ve işletmenizi doğru olarak ifade edebilen, karmaşıklıktan uzak bir web sitesi istersiniz. Arayüz çalışması için özel bir talebiniz yoksa web tasarım ajansı sizin ihtiyacınıza uygun ve firmanızı son kullanıcılara doğru ifade ediyor olması aşamalarını oluşturarak özgün bir arayüz çalışmasını firmanıza/şahsınıza sunar.

  Web site tasarım süreçleri nelerdir?

  1-)  Hazırlık Aşaması: Ne istediğinizi web tasarım şirketine açıkça söyleyin. Tasarım ajansınız firmanız hakkında iyi bir araştırma yapmalıdır. Web sitesi içeriklerinin oluşturulması, menü butonlarının hazırlanması vb. içerikler hazırlanır. Anasayfa bu anlamda önemlidir. Kullanıcıların ilk karşılaştıkları sayfa burasıdır. En basit örnek slider'ın doğru şekilde kullanılmaması potasiyel müşterilerinizi rahatsız eder ve sitenizi incelemeden terk edebilir. Bunun yanında tablet ve telefon uyumlu değilse bu da sitenizi ziyaret eden müşteri sayınızı %50 etkiler.

  2-) Tasarım Aşaması : Hazırlık aşamasında yaptığımız planlama doğrultusunda web sitesi arayüz çalışması hazırlanır. firma logosu nerede duracak, uygun menü buton çalışması hazırlanıp sayfada nerede olması, slider ve haberler ve diğer içeriklerin oluşturulması çalışmaları yapılmalıdır. Tabi sadece anasayfa değil iç sayfaların nasıl olması gerektiği tasarımları oluşturulmuş olmalıdır. Tüm bu tasarım çalışmamız bittiğinde müşteri ile son kontrol ve onay aşamaları takip eder.

  3-) Kodlama Aşaması : Web site arayüzü yazılımcı tarafına geçmiştir. Bu aşamadan itibaren web sitesi kodlama işine girilmiştir. Firma logosundan iletişim sayfasına google harita eklemesi ve diğer içeriklerin yönetim panelinde oluşturulması çalışmalarına hız verilir. Paneli kullanacak olanların içerikleri kolaylıkla ekleyebilmeleri ve değişikliklerini yapabilmeleri bu noktada çok önemlidir. Karmaşık bir yönetim paneli kullanıcıyı yorar.

  4-) Optimizasyon Aşaması : Tabi web sitesi kodlama çalışmaları sürecinde Google'da üst sıralarda çıkması için gerekli SEO içeriklerin oluşturulması ve anahtar kelime grublarının eklenmesi çalışması web sitesi hazırlık sürecinde devam eder. Belirlenen anahtar kelimeler reklamlar ve backlinklerle desteklenir.

  5-) Test Aşaması : Evet geldik test aşamasına. Bu noktada bitmiş web sitemizi FTP ile sunucuya yükledikden sonra tasarım ve kodlamayla ilgili eksiklikler belirlenir ve düzeltilir. Bu aşamada firmayla iletişim halinde olunur. Eklenmesi ya da çıkarılması gereken noktalar iyileştirilir.

  6-) Web Sitesinin Yayına Girmesi : Web sitesi tasarım süreci tamamlanmış, eksikler giderilmiş faal olarak yayına alınmıştır. Bu süreçden sonra düzenli olarak kontrolleri yapılır.

  Evet tüm bu süreçlerin sonunda mennun olan müşteriler kazanmanın vermiş olduğu mutluluk.

 • 13/09/2019

Web Tasarım

İletişime Geç!n